PlayStation 4 şu an neredeyse beş yaşında ve Sony için “sıradaki ne?” sorusunu sorduğumuz dönemdeyiz. Özellikle de bu yıl E3 2019 brifingini son anda iptal etmeleri meraklıların kafasında soru işareti oluşturdu. Eğer gerçek PlayStation 5 özellikleri tahminlerimiz ile örtüşüyorsa, o zaman gerçekten iyi bir konsol geliyor demektir. Özellikle de Play Station VR 2’yi dört gözle bekleyen oyuncular için. Şimdi PlayStation 5’in özellikleri hakkında ortaya atılan söylentilere bakalım.

PlayStation 5’in geliştiricilere dağıtılması, söylentilerin çıkış noktası olarak görülüyor ve bu yüzden PlayStation 5’in özellikleri hakkında ortaya atılan söylentilerin bir kısmının doğru olabileceğini düşünüyorum.

Şimdi PS5’in özellikleri ile ilgili söylentilere bir bakalım. Bu iddiaların bir çoğu; önceki nesil konsolların (PS4 ve Nintendo Switch) bilgilerini yüksek oranla doğru tahmin eden Semi Accurate sitesine ait. Tekrar ifade edelim ki; Buradaki bilgiler %100 doğru değil, yani kesin bilgi değil, söylentilerden ibarettir. Buna rağmen söylentilerin gerçekleşmesi de bir olasılık olabilir.

PS5 Özellikleri – AMD Navi, AMD Zen, PSVR 2, GPU, CPU, RAM

  • PS5 üzerinde AMD’nin Navi’sini temel mimari olarak kullanacağını düşünüyoruz.
  • PS5 CPU Zen tabanlı olacağını düşünüyoruz. 2019’un başlarında, AMD Zen 2 yonga setini piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bu çipin PS5’te hangi sürümünün bulunacağını merakla bekliyoruz.
  • Sony, Play Station VR 2’yi PS5 ile birlikte piyasaya sürmesi akıllıca bir hareket olacaktır. HTC Vive kullanıcılarının şu anda kullandıkları yeni oda ölçekli VR oyunları ve uygulamaları ile birlikte çok daha yüksek çözünürlük ve daha akıcı PSVR oyunları görmeyi umuyoruz.
  • PS5’in en azından şu anki PS4 Pro’nun 8GB GDDR5 belleğiyle aynı seviyede olmasını bekliyoruz. PS5’te belleğin iki katına çıkarılacağını düşünmüyoruz, onun yerine Sony’nin yeni nesil konsolunda yeni bir bellek türü kullanmasını bekliyoruz.

18 Ocak 2019’da, AMD’nin PS5 CPU’ya atadığı dahili kod referansının keşfedildiğini iddia eden, saygın bir Japon teknoloji blogcusu bir tweet attı. Bu tweet’e göre;

PS5 için referans alınan işlemci 3,2 GHz’de 16 işlem çalıştırabilecek, SM Özellikli bir Zen+ çekirdeğine sahip olacak. Özetle PS5’in CPU’su PS4 Pro’da bulunan CPU’dan 1 GHz daha hızlı olacak. Bu da bugünün konsollarındaki herhangi bir CPU’ya göre 2 kat daha fazla işlem yapabileceği anlamına geliyor.

PS5 – Geriye Uyumluluk, 60 FPS’de 4K Görüntü

SemiAccurate tarafından yayımlanan geçmişteki bir yazıda ön gördükleri tahminlerin doğruluğu kanıtlanmıştı ve göz ardı edilen AMD CPU söylentisinin de doğruluk payının oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. En azından PS4 Pro’nun mevcut özelliklerine bakarak, en az 60 FPS’de 4K görsel sağlamak için PS5’e ihtiyacımız olduğu ortada. God of War oyununu 4K görüntü kalitesinde 60 FPS ile oynadığınızı hayal edin. Muhteşem olmaz mı?

Sony’nin bir sonraki adımını tahmin etmek oldukça zor. PS4 beklentileri çoktan aştı ve satışlar patladı. Sony’nin hem geçen yılki geleneksel PSX’i hem de bu yılki E3 gösterimlerini iptal ederek sürpriz bir girişim içinde olduğunu tahmin ediyoruz. PlayStation 5’in ön görülen tarihten önce çıkması, kafalarda soru işareti oluşturuyor. Ve eminim herkes daha erken çıkmasından çok, daha kaliteli bir ürünün çıkmasını bekliyordur.

Ek olarak yeni PlayStation 5 oyun konsolunun PS 4’e göre daha yüksek işlem gücüne sahip olacağını ön görüyoruz.

PlayStation 5 Özellikleri ile ilgili söylentiler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Hangilerinin gerçek olabileceğini düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin!